Invigning av Solrosen, boendet för ensamkommande flyktingbarn/ ungdomar

Kommunalrådet Håkan Laack klippte bandet och Solrosen invigdes. Till vänster omsorgsnämndens ordförande Åke Gustavsson och till höger socialchef Ulf Johansson
Fredagen den 3 september 2010 var det invigning av det nya boendet för ensamkommande flyktingbarn och ungdomar, det första av sitt slag i Torsby.
70-75 personer tog chansen att se hur boendet kommer att se ut. Invigningen förrättades av kommunalrådet Håkan Laack och omsorgsnämndens ordförande Åke Gustavsson. På plats fanns också kommunens nya socialchef Ulf Johansson och personal som kommer att jobba på boendet.
Boendet har plats för 12 personer. De första barnen/ungdomarna kommer i nästa vecka. Solrosen finns i fd elevhemmet på Järnvägsgatan 34, Torsby, mitt emot Frykcenter.
Se några bilder från invigningen»
Läs mer om boendet Solrosen»