Logotyp - torsby.se
Logotyp - Torsby kommuns vapensköld
  • Om kommunen

Samarbetsprojektet Gävle—Osloförbindelsen

Texten här nedan är från 19 maj 2009.
Utvecklingen av näringsliv, arbetsmarknad och pendling skulle gynnas av förbättrad tillgänglighet genom en bra svensk-norsk väg i regionen.
Därför samarbetar nio svenska kommuner i norra Mellansverige för att förverkliga visionen om E16 — en europaväg mellan Gävle och Oslo via Dalarna och Nordvärmland. Bättre förbindelser med Osloområdet är nödvändiga av många skäl — för handel, för industrin, för arbetspendling och inte minst för den expansiva turistnäringen i området.

E16 - från kust till kustlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Läs om turistmål och företag längs europaprojekt E16 genom Gävleborg Dalarna Värmland Hedmark.

Visionen E16


När E16 har blivit verklighet, kommer också visionen om dess betydelse för norra Mellansverige att bli verklighet: Riksgränsen är inte längre ett hinder mellan Torsby och Kongsvinger. Genom den nya vägen breddas arbetsmarknaden och samarbetet över gränsen inom olika områden. Norra Europas största vintersportområde har kraftfullt utvecklats i ett europeiskt perspektiv. Turistnäringen slår nya rekord i sysselsättning och ekonomiska resultat. Områdets vildmarkskaraktär lockar allt fler européer till inre Skandinaviens exotiska fjällvärld Norra Mellansveriges näringsliv och sysselsättning expanderar, eftersom E16 tydliggjort och effektiviserat kopplingen mellan Osloregionen, inre Skandinavien och Norrlandskusten.
E16 kommer härigenom att betyda mycket för den transportintensiva exportindustrin och den framtidsinriktade turistnäringen i norra Mellansverige. Dessa är båda mycket stora i ett nationellt perspektiv och ger tillsammans med övriga näringsgrenar

Gränsövergången på E16 mellan Torsby och Kongsvinger kommer att bli Sveriges fjärde största efter E6, E18 och riksväg 61 längre söderut. För transporterna från norra Sverige och norra Norge till Osloregionen blir det klart effektivast att välja E16 över riksgränsen. E16 gör att det blir närmare för dem som bor i Osloregionen att resa till svenska turistområden. Samtidigt får invånarna i stora delar av norra Mellansverige tillgång till den växande arbetsmarknaden runt Oslo och storflygplatsen Gardermoen.

Samarbetsprojektet Gävle—Osloförbindelsen lämnade en ansökan till näringsdepartementet 16 januari 2006 om ett gemensamt svenskt riksvägsnummer för hela den öst-västliga förbindelsen från Gävle till riksgränsen vid Vittjärn. Vägverkets generaldirektör förordade i en skrivelse till departementet 24 augusti en ny riksvägskoppling Torsby—Kongsvinger.

Länsväg 239 blir riksväg


Den 22/5 2008 tog regeringen beslut att länsväg 239, delen mellan Torsby och den norska riksgränsen, ska vara riksväg.
E16 Torsby— Kongsvinger— en felande länk i det svensk-norska vägnätet. En utbyggnad av den felande länken Torsby —Kongsvinger innebär en stark systemförbättring av det samlade huvudvägnätet för Sverige och Norge.

• De nord-sydliga förbindelserna mellan norra Norge/norra Sverige och Osloregionen blir bättre genom att E45 får en genare sammankoppling med Oslo och Gardermoen.
• Mellan E4 längs Norrlandskusten och Osloregionen uppnås god vägkoppling via Söderhamn—Bollnäs—Mora alternativt Falun/Borlänge—Torsby—Kongsvinger—Oslo.
• Södra Norrlandskusten får en sammanhängande koppling mellan Gävle med sin utpekade rikshamn och Falun—Borlänge—Malung—Torsby—Kongsvinger—Oslo.
Korridoren för den felande länken Kongsvinger—Torsby har idag ett vägsystem med låg standard och är svår att överblicka, bland annat när det gäller vägnumreringen. Avståndet är bara 54 kilometer fågelvägen och 74 kilometer via dagens vägnät. Den svensk-norska studie som genomfördes 2002 visar att en ny väg innebär att avståndet blir 9 kilometer kortare och att restiden minskar med 18 minuter. Studien gjordes med stöd av EU (Interreg). En genare vägsträckning med bra vägstandard förkortar avståndet och restiden för längre resor och transporter, samtidigt som den dagliga pendlingen över gränsen kan öka.

Med denna felande länk utbyggd kommer förutsättningarna för den regionala utvecklingen och tillväxten i området att förbättras väsentligt.

Dels blir lokaliseringsförutsättningarna bättre i området, dels blir möjligheterna till effektivt lokalt samspel starkt förbättrade.

Källa: Håkan Laack, Torsby kommun

Ansvarig för sidans information är Håkan Laack
Sidan uppdaterades den 3 juni 2011 av Annette Lauritzen Karlsson