Logotyp - torsby.se
Logotyp - Torsby kommuns vapensköld
  • Om kommunen

Nyheter om EU


-  Aktuell   Växelkurslänk till annan webbplats (Källa Europeiska centralbanken)

-  Nyheter: Europaparlamentets webbplatslänk till annan webbplats Här kan du läsa om Europaparlamentets aktiviteter från dag till  dag.

-  Länk till  Ditt Europalänk till annan webbplats Portalen till europeiska och nationella nättjänster

-  Lyssna på EU-nyheter direkt via kommissionens web-radio.
Du hittar "radion" till höger

- Lokal tidlänk till annan webbplats världen runt

Aktuellt just nu

.

2012-04-23

Inget EU-beslut om svenskt snus


EU-kommissionen utreder huruvida vissa ämnen i tobak ska förbjudas.länk till annan webbplats
Till Aftonbladet säger snusfabrikanter på torsdagen att detta kan betyda slutet för svenskt snus. Från EU-kommissionens sida betonar man att utredning pågår men att inga beslut är fattade.— Vi tittar nu på olika alternativ och gör sedan en konsekvensbedömning. Vissa smaksättningssubstanser är farliga och cancerframkallande, andra finns för att göra tobak mer attraktivt bland ungdomar. Det gäller framförallt cigaretter men inget beslut är fattat än, säger Pierre Schellekens chef för EU-kommissionens kontor i Sverige
Källa: Europapotalen
2012-04-23

Danska banker sparkar ut kreditvärderare


Två danska storbanker har sagt upp sitt kontrakt med kreditvärderaren Moody´s länk till annan webbplatseftersom investerare menar att de har ett begränsat värde. En tredje bank är på väg att göra samma sak.
I förra veckan sade Danmarks största långivare Nykredit upp kontraktet med kreditvärderingsinstitutet Moody´s med motiveringen är att de är för "ombytliga", rapporterar nyhetsbyrån Blomberg. Jyske Bank, Danmarks näst största bank, lutar åt att göra samma sak.— De har passerat gränsen för rättvisa.
Källa: Europaportalen
2012-04-18

Nu kan medborgarna ta initiativet


Med jämna mellanrum debatteras frågan om hur medborgarna i EU:s medlemsländer ska kunna påverka EU-politiken. Nu införs ett nytt sätt: medborgarinitiativet.

Medborgarinitiativ

  • En miljon namnunderskrifter av EU-medborgare
  • Minst sju EU-länder
  • Åldersgräns 18 år (i Österrike 16 år)
  • Visst antal underskrifter per land (Sverige 15 000)
  • Gälla fråga som EU har rätt att besluta om

Källa:EU-upplysningen


2012-04-12

Enklare registrera bilen utomlands


Med gemensamma EU-regler för registreringlänk till annan webbplats ska det bli lättare och billigare att flytta bilen till ett annat EU-land.
Ett av de största problemen länk till annan webbplats när man flyttar eller arbetar utomlands är att det är så krångligt och dyrt att registrera om bilen. Men det skulle inte behöva vara så svårt.
Kommissionen föreslår därför gemensamma regler för registrering av fordon som flyttas till ett annat EU-land. Målet är att förenkla registreringen, minska byråkratin och sänka kostnaderna.
Enligt kommissionen kan företag, bilägare och registreringsmyndigheter spara cirka 1,45 miljarder euro per år om lagförslaget går igenom.

Förslaget måste först godkännas av EU-länderna och Europaparlamentet innan det kan bli gällande lag.
Källa: Europeiska kommissionen


2012-04-10

Nordiskt KO-möte: Dags att begränsa bindningstiderna



Bindningstiderna för elektroniska kommunikationstjänsterlänk till annan webbplats i de nordiska länderna varierar kraftigt. Från maximalt 24 månader i Sverige till endast sex månader i Danmark. Vid ett möte mellan de nordiska konsumentombudsmännen diskuterades det om det är motiverat med så långa bindningstider för den här typen av tjänster.
Källa: Konsumentverket
2012-03-28

Howard- shoppingassistenten


Vet du hur man tar reda på om en E-handlare går att lita på? Har du den tid som krävs för att ta reda på det ?
Låt Howard hjälpa dig:

Undvika oseriösa E-handlare och bedragare
Hitta pålitliga E-handlare och få råd om näthandeln
Lära dig dina rättigheter som konsument när du handlar online i Europa

Skriv in namnet på webbsajten du vill granska i sökfältet  och se vad Howard kan berätta om sajten.länk till annan webbplats
Källa: Konsument Europa


2012-03-26

Sverige vill banta EU-budget med 900 miljarder


Sverige och nio EU-länder vill tvinga fram en minskning av EU:s långtidsbudget. — Det är hårda bud, säger Birgitta Ohlsson (FP) EU-minister.
På måndag träffas tio länders EU-ministrar i Bryssel i ett förmöte för att prata ihop sig om hur EU:s långtidsbudgeten ska bantas. länk till annan webbplatsSenare samma dag möts alla medlemsländer för att diskutera budgeten. Mötet ingår i en dragkamp som kommer att pågå fram till slutet av året eller början av nästa år,  där alla väntas värnar om sitt och där fattigare länder ställs mot rikare
Källa: Europaportalen
2012-03-26

Finansiering av sportarena i Uppsala EU-granskas


EU-kommissionen beslutade på onsdagen att inleda "djupgående undersökningar" om finansieringen av ett bygge av en sportarena i Uppsala.
Kommissionen vill undersöka om den offentliga finansieringen för byggandet av en multifunktionsarena i Uppsala är förenlig med EU:s regler för statligt stöd.  I ett uttalande säger kommissionen att den hyser farhågor om att  den offentliga finansieringen kan ge arenan en orättmätig ekonomisk  fördel som deras konkurrenter inte har och därmed snedvrida konkurrensen på den inre marknaden.Kommissionen betvivlar att behovet av ny arena inte kan tillgodoses av privata aktörer eller med hjälp av arenor som redan finns. 
Källa: Europaportalenlänk till annan webbplats
Föregående sida
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Ansvarig för sidans information är Elisabet Olsson
Sidan uppdaterades den 20 februari 2012 av Elisabet Olsson